Aleksandra Nina Knežević je višestruko nagrađivana umjetnica, grafička dizajnerica i ilustratorica iz Sarajeva. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Crnoj Gori, na Odsjeku za grafički dizajn. Njene radove, koji jednostavno komuniciraju internacionalnim vizuelnim jezikom, odlikuje čista i savremena ideja, a predstavljeni su kroz razigranu tipografiju ili ilustraciju. Dobitnica je brojnih međunarodnih priznanja, a njeni radovi objavljivani su u mnogim časopisima za umjetnost i dizajn (Communication Arts, Lürzer’s Archive, Print, Typo, Fontmagazine…). Godine 2010. je uvrštena među 200 najboljih svjetskih ilustratora/ica (Lürzer’s Archive: 200 Best Illustrators Worldwide 09-10). Od 2006. do 2010. godine bila je predsjednica Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera BiH (ULUPUBiH). Radi kao freelance dizajnerica, te se bavi dizajnom i ilustracijom naslovnica za knjige brojnih izdavačkih kuća iz BiH. Za knjigu #ŽeneBiH, Nina je ilustrirala mladu pozorišnu rediteljicu Selmu Spahić, nagrađivanu u BiH i regiji, koja je od 2012. do 2017. godine bila umjetnička direktorica Međunarodnog teatarskog festivala MESS.
Nina je otprije bila upoznata sa radom Selme Spahić i njenim doprinosom bh. kulturi, te joj nije bilo teško doći do informacija o Selminom radu, kao i do fotogafija koje su pomogle u stvaranju ilustracije Selminog portreta.
Odmah sam imala ideju da portret ove umjetnice stavim u kontekst onoga čime se ona bavi – da to budu neke kulise pozorišta, scenografije… Često se desi i da se ideja promijeni prilikom samog rada, ali mislim da je rad na ovoj ilustraciji od početka zadržao prvobitnu ideju.
Za ovu ilustraciju Nina je koristila svoj uobičajeni umjetnički jezik. Njen stil je spoj klasičnog i savremenog: kombinacija crteža, rađenog klasičnom tehnikom (npr. crtanje olovkom ili flomasterom), a zatim obrađenog na digitalan način.
Ninu smo zamolile da ukratko opiše Selmu Spahić, na što je odgovorila sa tri riječi: uporna, kreativna i pametna. „Jako sam sretna i inspirisana kada čujem priče o mladim, uspješnim i vrijednim ženama, koje u ovoj našoj posustaloj kulturnoj sredini uspijevaju da naprave velike stvari i da motiviraju i ostale da urade nešto ili da barem prodrmaju uspavane mozgove,“ dodala je. Nije htjela izdvojiti neko posebno ime kada smo je pitale ko su žene iz BiH koje cijeni i koje je inspiriraju, ali je pojasnila i zašto: „Mislim da svaka žena u BiH ima potencijala da nekoga inspiriše, samo joj treba dati priliku.“
Ninine radove pogledajte na platformi Behance.